Gebiedsgericht samenwerken in de jeugdhulp

Om Amsterdamse gezinnen, jeugdigen en de context waarin zij dagelijks leven te versterken is er sinds 1 mei 2025 in Amsterdam één verwijssysteem voor jeugdhulp. Amsterdam heeft daarvoor zes gebieden aangewezen zodat de samenwerking dichtbij het gezin plaats vindt.

Gebiedsgericht samenwerken

Gebiedsknooppunt

Elk gebied heeft een gebiedsknooppunt waar verwijzers naartoe verwijzen. Dit geldt voor verwijzingen voor jeugdhulp, zoals van OKT, de gezinsvoogdijinstelling en bijvoorbeeld de huisarts. Zo is er een laagdrempelig contact. Zowel met het gezin als voor de professionals onderling. De Amsterdamse jeugdvisie vormt de basis voor de samenwerking. De Amsterdamse Maatwerkmethode is een werkwijze die daarbij helpt.

Van keten- naar netwerksamenwerking

Zo is er voordat een hulpvraag naar jeugdhulp gaat, al breed gekeken naar verwijsvragen. De verwijzer verwijst tenslotte pas ná een brede uitvraag: wat is de vraag achter de hulpvraag en wat zou het beste helpen? In het gebiedsknooppunt worden de vraag en het aanbod kwalitatief op elkaar afgestemd.

Wat betekent dit voor scholen?

Onderwijs maakt doorgaans deel uit van het leven van de gezinnen en is daarmee onderdeel van het bredere netwerk in de gebieden.

  • Aan het onderwijs wordt gevraagd om mee te denken en doen om zo school ook onderdeel van de oplossing te laten zijn.
  • Voor het onderwijs blijft het OKT het eerste aanspreekpunt. Scholen schakelen bij vragen het Ouder- en Kindteam (OKA) in. Als de OKA extra expertise nodig heeft, betrekt deze een Aanvullende Jeugdhulp (AJH)-professional om gericht mee te denken over passende ondersteuning.
  • Scholen nemen vaker deel aan casusteams: tijdelijke teams van professionals die samen met het gezin de ondersteuning afstemmen. Het onderwijsperspectief speelt hierin een belangrijke rol.
  • In het gebiedsknooppunt-overleg bespreken professionals samen wat een gezin nodig heeft. Scholen zitten ook hier aan tafel en leveren input, zodat we samen breder kunnen kijken dan alleen jeugdhulp.

Ouders en jongeren kunnen ook zelf contact opnemen met het OKT in hun wijk​.

Lees meer