Trainingsdagen voor veiligheidscoördinatoren 2025-2026
In het schooljaar 2025-2026 bieden we opnieuw deskundigheidsbevordering voor veiligheidscoördinatoren in Amsterdam en Weesp aan. De trainingen zijn gericht op het vergroten van bestaande kennis, vaardigheden en competenties, zodat veiligheidscoördinatoren, in samenwerking met jeugd- en veiligheidspartners, effectieve veiligheidsmaatregelen kunnen ontwikkelen, implementeren en handhaven binnen de eigen school. Elke module behandelt vijf thema's.
Het trainingsbureau VEICO biedt de training aan in het stadsdeel van de school. De training is kosteloos voor de school -onder voorwaarde van 80% aanwezigheid- en onderdeel van de financiële toekenning die de school ontvangt voor de veiligheidscoördinator.
De trainingsdagen
De trainingsdagen zijn op een locatie van een jeugd -en veiligheidspartner. De dag bestaat uit het bespreken van actualiteiten, interactieve groepsopdrachten/discussies, aanbieden van theoretische kennis en intervisie op basis van een casus en interviews met een jeugd- en veiligheidspartner.
Wat zijn de thema's?
Social media en online gedrag
Online platforms zijn een belangrijk onderdeel van het dagelijks leven van jongeren. Ook met het telefoonverbod op veel scholen, speelt online gedrag een grote rol in hoe jongeren met elkaar omgaan. Zowel binnen als buiten de schoolmuren.
In deze training onderzoeken we hoe sociale media bijdraagt aan spanningen, uitsluiting of grensoverschrijdend gedrag, zoals digitaal pesten of het verspreiden van expliciete beelden. We gaan in op actuele trends en hoe je gevoelige ontwikkelingen bespreekbaar maakt met leerlingen, collega’s en ouders. Ook bespreken we hoe je een netwerk opbouwt om adequaat te reageren op signalen van zorgwekkend gedrag.
Leerdoelen
- Risicogedrag zoals sexting, groepsdruk, haatreacties op sociale media herkennen
- Effectieve gespreksvoering inzetten bij gevoelige onderwerpen
- Samenwerkingsroutes bepalen bij zorgelijk online gedrag.
Meidenvenijn
Deze training richt zich op de vaak minder zichtbare vormen van pesten, uitsluiting en sociale druk tussen meiden. Denk aan subtiele signalen zoals roddelen, uitsluiten via groepsapps, vriendinnengroepjes die constant wisselen en psychologische druk. We bespreken de impact op het groepsklimaat en hoe je dit gedrag vroegtijdig signaleert. Daarbij oefenen we hoe je als professional intervenieert zonder de dynamiek te versterken. De focus ligt op het doorzien van groepsprocessen en het begeleiden van herstel en veiligheid in meidenvriendschappen.
Leerdoelen
- Inzicht krijgen in mechanismen achter meidenvenijn
- Subtiele vormen van uitsluiting en sociale druk herkennen
- Methodes aanleren om begeleidend en preventief op te treden
Middelengebruik
Het gebruik van alcohol, vapes en drugs onder jongeren is een blijvend aandachtspunt. In deze training leer je signalen van middelengebruik vroegtijdig herkennen en bespreek je hoe je hierover in gesprek gaat met leerlingen én ouders.
We gaan in op hoe middelen de school binnenkomen, welke rol groepsdruk speelt en hoe je als school kunt reageren bij vermoedens van gebruik of handel. Ook besteden we aandacht aan het herkennen van nieuwe, opkomende middelen en de signalen die daarbij horen zoals designerdrugs, vapevarianten met THC of gebruik dat lastig te onderscheiden is van ‘gewoon pubergedrag’. Tot slot verkennen we welke vormen van preventie en samenwerking met externe partners effectief zijn in de praktijk.
Leerdoelen
- Signalen van middelengebruik herkennen, inclusief nieuwe verdovende middelen
- Gespreksvoering met jongeren en ouders oefenen bij zorgelijk gebruik
- Passende handelingsopties kiezen en samenwerking met externe hulp organiseren
Radicalisering en polarisatie
Extreme uitspraken, wij-zij-denken en oplopende spanningen komen steeds vaker voor, ook binnen scholen. Tijdens deze training leer je hoe je zulke signalen herkent en hoe je voorkomt dat standpunten verharden of escaleren. We gaan in op hoe je gesprekken voert waarin ruimte is voor verschillende perspectieven, zonder de veiligheid of het gevoel van erbij horen van anderen aan te tasten. Tot slot bespreken we hoe je dit als team gezamenlijk oppakt en wanneer je opschaalt.
Leerdoelen
- Herkennen van signalen van polarisatie en radicalisering
- Constructieve gespreksvoering en dialoog begeleiden
- Grenzen bewaken én ruimte bieden voor verschil van mening
Overlast van buiten de school
Leerlingen kunnen onder invloed staan van personen of groepen buiten de school, zoals oudere jongeren, familieleden of buurtgenoten. Deze invloeden kunnen leiden tot grensoverschrijdend gedrag, groepsdruk of zelfs intimidatie.
In deze training bespreken we hoe je signalen herkent, inschat of er risico is voor escalatie en hoe je op een professionele manier de samenwerking met partners buiten de school organiseert. Denk aan jongerenwerk, straatcoaches, wijkagenten of de gemeente. Daarnaast kijken we naar wat je intern binnen de school kunt doen: hoe je als team preventief kunt optreden, bijvoorbeeld via duidelijke afspraken, toezicht of versterkte signalering en welke repressieve stappen passend zijn als er toch overlast ontstaat.
Leerdoelen
- Invloeden van buitenaf herkennen en risico’s inschatten
- Preventief en repressief handelen binnen de school
- De juiste ketenpartners betrekken en samenwerkingslijnen activeren